Včelí mateří kašička

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005

 

Stimulant, afrodiziakum, tonikum, roborans. Zázrak přírody. To všechno proto, že je to super strava obsahující vitaminy a z nich nejvíce kyseliny pantotenové, enzymy, hormony, aminokyseliny.

 

Vyznačuje se výraznou antibiotickou schopností především proti stafylokokům a streptokokům, v ní obsažená kyselina hydroxydecenová brzdí leukemii, zlepšuje se stav revmatické artritidy a brání vývoji sarkomu (rakovina svalové tkáně). Kromě toho přítomné hormony působí i na člověka, takže u žen se včelí kašička uplatňuje velmi výrazně jako prostředek proti PMS a nebo jako náhrada HST (hormonální substituční terapie). Mimořádně důležitými oblastmi použití včelí kašičky jsou alergie a astma (přestože se současně varuje před jejím použitím u lidí, trpících těmito vážnými obtížemi!), jaterní onemocnění stejně jako zánět slinivky, zlomeniny kostí a vysoká hladina tukových látek v krvi (hyperlipidemie). Také se udává, že podporuje růst vlasů. Bývá součástí prostředků pro ženy v přechodu.

 

Pravděpodobně je namístě diskutovat o efektivitě použití různých forem včelí kašičky. Jsou stoupenci používající vymražovanou, odborně lyofylizovanou, to znamená ve svém důsledku práškovou formu a stoupenci použití nativní (čerstvé) kašičky. Obávám se, že „vedou“ stoupenci nativní kašičky, přestože není pravda, že by vymražováním tato látka ztrácela většinu svých schopností. Problém je v tom, že do sporu se míchají výrobci doplňků stejně jako výrobci medu, v němž je „zakonzervována“ mateří kašička. Na druhé straně, med není až tak ideální potravinou a může být příčinou alergie - ten spíše, než mateří kašička.

 

 Resveratrol

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005, str. 302

 

Jeden z nejdůležitějších a nyní již také nejznámějších bioflavonoidů s polyfenolickou strukturou. Je obsažen ve významném množství v květech a plodech červeného hroznového vína. Tím pádem se také dostává do oblíbeného alkoholického nápoje, který konzumují zejména obyvatelé jihoevropských států. Právě u nich vědci pozorují specifický jev, takzvaný francouzský paradox - tím je dlouhověkost a nízký výskyt aterosklerózy, přestože zároveň konzumují hojnost tučných a mléčných jídel.

Právě resveratrol je v současnosti velmi intenzivně studován seriózními laboratořemi.

 Melatonin

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005 str. 275

 

 

Melatonin je hormon vznikající v šišince mozkové. To je miniaturní žláza umístěná hluboko v mozku. Bývá také nazývána “třetím okem”, jímž snad kdysi skutečně byla.

Produkce melatoninu je nejvyšší u kojenců (proto také hodně spí) a tak tento hormon ve spolupráci s vysokou produkcí růstového hormonu zajišťuje rychlý tělesný vývoj. Melatonin je především regulátorem tzv. vnitřních biologických hodin. Jedná se o pravidelný rytmus činnosti všech orgánů hlavně v závislosti na denním světle.

Melatonin je často označován jako “hormon proti stárnutí”, protože jeho produkce je u starých lidí minimalizována. A nejenom to, je to jeden z nejúčinnějších antioxidantů. Omezuje riziko vzniku artritidy, zpomaluje přirozený proces stárnutí, odstraňuje poruchy vznikající v důsledku práce na směny, podporuje imunitu, omezuje negativní projevy prodloužené adaptace při cestování přes několik časových pásem (tzv. jet leg syndrom), odstraňuje většinu případů nespavosti, omezuje negativní účinky radiace (například při ozařování v průběhu léčby rakoviny), omezuje vznik šedého zákalu, působí jako preventivní látka v případě prokázaného rizika rakoviny prsu, omezuje negativní projevy chemoterapie při léčbě rakoviny. Zlepšuje kvalitu spánku už i proto, že se nejedná o spánek chemický jako v případě použití hypnotik, odstraňuje problémy při premenstruačním syndromu.

 

Přirozené stimulanty tvorby melatoninu

Těmi jsou především niacin, resp. niacinamid (vitamin skupiny B). Používá se před spaním. Pyridoxin (vitamin B6) se používá ráno v dávce okolo 20-50 mg. Z minerálních látek je důležitý vápník spolu s hořčíkem (použijte na noc 1000 mg vápníků a 500 mg hořčíku).

 

Použití nelékové formy hormonu

Je to jediné optimální řešení. Podává se vždy asi 60 minut před spaním v dávce od 1 do 3 mg podle situace a v závislosti na subjektivní reaktibilitě. Lze ho podávat vždy několik dní po sobě, nebo dokonce i dlouhodobě několik týdnů. V případě, že ráno jste stále ještě spaví, dávku snižte na polovinu.

 

  MSM Metylsulfonylmetan

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005, str 269

 

Vyskytuje se v přirozené formě v potravinách, je tedy takzvaně “fyziologický”. Nejvíce je ho přítomno v křížaté zelenině a kravském mléce. Jakmile se však oba tyto zdroje povaří, je po MSM. Nespoléhejte na přírodní zdroje MSM, především máte-li vážné zdravotní problémy. K dispozici je MSM ve formě doplňku stravy.

 

 

Vlastnosti a možnosti použití

 

Zvyšuje prokrvení, protože rozšiřuje cévy. Zlepšuje přenos všech látek, použitých spolu s ním, do krevního oběhu. Z tohoto důvodu se také často používá jako “nosič” biologicky účinných látek. Podporuje tvorbu kolagenu, a proto je mimořádně důležitý pro obnovu kůže, vlasů, nehtů a všech pojivových tkání. Podporuje tvorbu kreatinu (energie pro svaly) a cholinu v játrech. Působí proti zánětům a otokům, především kloubním, a tak je neocenitelný při prevenci kloubního poškození stejně jako při léčbě.

 

MSM působí také proti svalovému přetížení a svalovým křečím stejně jako křečím v gastrointestinální (břišní) oblasti. Obecně je možné použít ho proti bolestem, včetně migrén! Zjistilo se, že látka MSM účinně podporuje imunitu, omezuje projevy alergie a je v tomto ohledu všestranně lepší než antihistaminika.

Podporuje pročištění organismu, a dokonce zlepšuje metabolismus. Velmi dobře působí proti stresu. Je vhodný pro osoby s poškozenou míchou!

 

Působí proti rakovině, podporuje trávení, zvyšuje schopnost produkce inzulinu...

 

Možné problémy:

Nepodávat společně se sulfonamidy. Nepodávat dětem do 15 let.

 

 

 

 

 

 

 Chondroitin (sulfát)

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr Petr Fořt Csc, Ikar 2005, str. 379

 

Tato látka je základním stavebním prvkem chrupavek včetně žraločích. Účinná je především jako “omezovač” rizika vzniku reumatoidní artritidy (autoimunní choroba), nejlépe společně s GLA a omega-3 mastnými kyselinami.