Dělená (Kombinovaná) strava

podle dr. Howarda Haye

 

Pojmenovaná podle amerického lékaře dr. Howarda Haye, který specifikoval vhodné či nevhodné vzájemné kombinace potravin. Dokonce se sám tímto způsobem dokázal vyléčit z vážné nemoci ledvin.

 

Dělená strava je položena na odborném základě i empirickém sledování.

 

Základní myšlenky:

 

Co nejdokonalejší strávení v celém zažívacím traktu díky „správně“ nakombinovaným potravinám. Tím je docíleno dobré vstřebání živin, nutných pro správný chod tělesných systémů a zároveň jen nepatrné množství toxinů či jiných nevhodných látek, které nutně vznikají při neúplnem trávení.

 

Nízká či snížená potřeba „energie“ potřebná při trávení je organismem automaticky použita pro pokrytí ostatních potřeb organismu. Např. regenerační a ozdravné procesy.

 

Pochopení principu „zásaditých a kyselých potravin“ Bílkoviny a uhlohydráty jsou kyselinotvorné. Nadměrnou konzumací vzniká překyselení organismu – stav kdy jednoduše řečeno organismus nedokáže fungovat správně, není v rovnováze a má blízko ke vzniků nemocí. Především zelenina a ovoce jsou zásadotvorné potraviny . Ty jsou podle názoru dr. Haye schopny neutralizovat kyseliny v našem těle a vyplavit je ledvinami a střevy ven . Podle dr.Haye by měl být poměr zásaditých potravin ke kyselým být 4:1 (Princip kyselin a zásad je více rozveden v kapitolách o překyselení)

 

Správné kombinace potravin : bílkovinná potravina + neutrální potravina uhlohydrátová potravina + neutrální potravina

neutrální potravina + neutrální potravina

(viz. Tabulka kombinací potravin )

 

Zásady – Během jídla se nesmějí kombinovat potraviny bílkovinné a uhlohydrátové. Občas zařadíme pouze ovocný, zeleninový či rýžový den.

Každý by měl pochopit proces látkové výměny v našem těle, není to až tak složité, pak nám začne být v mnohém více jasno a rozhodnutí budou jednodušší.

 

Přestože je dělená strava sestavena především k hubnutí a udržování hmotnosti, řada jejich zásad je úspěšně aplikovatelná , při dodržování zásad výživy podle krevních skupin , při detoxikaci organismuodkyselení, apod.

 

 

 


 

Zajímavé odkazy použité v textu:
Tabulka kombinací potravin ,Strava podle krevních skupinLátková výměna v těle

 

 

 

(pokračování článku: Kombinovaná strava-poznámky k výživě)