Germánium

 

Dr. Michael Sharon, Komplexní výživa, Pragma, 1994, str. 67-68

 

Germánium je prvek, který mezi vědci sklidil v poslední době největší nadšení. V minulém desetiletí byly prováděny rozsáhlé studie lékařské, holistické i nutriční. Bylo shledáno, že je netoxický, posiluje imunitu, obohacuje kyslíkem, chrání proti radiaci, odstraňuje jedovaté látky a má silné analgetické účinky.

 

Germánium chrání naše tělo před mnoha degenarativními chorobami včetně rakoviny, leukémie, astmatu, cukrovky, senility, zažívacích potíží, srdečních poruch, jako je angína pektoris, ateroskleroza, hypertenze, dále pak před parkinsonovou nemocí, epilepsií a očními chorobami, jako je šedý zákal a zelený zákal.

 

GERMÁNIUM A IMUNITNÍ SYSTÉM: Interferon je silná protivirová látka, která je tvořena stejně jako protilátky, buňkami imunitního systému. Čím více inetrferonu máme v těle, tím jsme odolnější proti virovým onemocněním, včetně rakoviny. Germánium posiluje tvorbu interferonu v těle.

 

Dále pak aktivuje makrofágy, velké imunitní buňky, které ničí a pohlcují rakovinné buňky. Posiluje tvorbu T-supresivních buněk, které sledují protilátky.

 

GERMÁNIUM A ARTHRITIDA: Revmatická arthritida je někdy zařazována mezi "autoimunitní onemocnění ", protože některé formy jsou způsobeny chybnou reekcí imunitního systému. K tomu dochází při nedostatku T-supresivních buněk, kdy protilátky přestávají poznávat přátelské a nepřátelské buňky a napadají kloubní tkáň, jako by to byl cizí organismus. Membrány kolem kloubů se stávají bolestivé, oteklé a zanícené, což vede k degeneraci chrupavky kostí a vaziva. Studie prováděné firmou Smith a Kline Laboratories ukázaly , že germánium má anti arthritické vlastnosti. Důvodem je jeho schopnost produkovat T-supresivní buňky. Stejná vlastnost může pomoci i u dalších autoimunitních nemocí, např. skleroza multiplex.

 

GERMÁNIUM A RAKOVINA: Byly prováděny rozsáhlé studie vlivu organického germánia na různé druhy rakoviny. Germánium typu GE 132 pomohlo v případech rakoviny plic a rovněž zhoubných nádorů vaječníků. Na první mezinárodní konferenci o germániu v německém Hannoveru v říjnu 1984 byly předneseny referáty, které poukázaly na blahodárné účinky germánia na rakovinu tlustého střeva a dalších nádorů. Předpokládá se , že germánium pomáhá tělu v boji proti nádorům svými okysličovacími vlastnostmi, protože rakovina roste v prostředí bez kyslíku.

 

Stopy germánia se nacházejí ve většině potravin, ale bohatšími zdroji jsou žen-šen, česnek, aloe vera a kostival, což může částečně vysvětlovat blahodárné účinky těchto rostlin na zdraví.