VITAMÍN B5-KYSELINA PANTOTENOVÁ

 

Dr.Michael Sharon, Komplexní výživa, Pragma, 1994, str. 41

 

Ačkoli v našem jídle nikdy nechybí alespoň trocha vitamínu B5, je jen zbožné přání se domnívat, že jej vždy máme dostatek. Jeho nedostatek snižuje hladinu cukru v krvi, což způsobuje vyčerpání a redukuje uvolňování adrenalinu, což je hormon, který potřebujeme k překonání náhlých stresových situací. Často je nazýván "stresovým vitamínem."

 

Vitamín B5 je vysoce koncentrovaný v orgánech, které se účastní metabolismu jako jsou játra, ledviny a nadledvinky. Je však neutralizován látkami, jako jsou antibiotika, sulfonamidy, většina tabletek na spaní, antikoncepční pilulky, stresem a alkoholem.

 

Stimuje funkci nadledvinek

zabraňuje únavě a redukuje stres

zvyšuje tvorbu protilátek v těle

pomáhá při boji s infekcemi

redukuje pooperační šok

zmírňuje toxické účinky antibiotik

zvyšuje plodnost

podporuje dlouhověkost

 

 

Antonela Fanto, Vitamíny a prevence, Dona, 1992, str 42

 

Článek v publikaci "Prevention" referuje v roce 1955 o tom, že lékaři státní uneverzity v Iowě podávali několika dobrovolníkům ve vězení stravu, která neobsahovala kyselinu pantotenovou. Po dvou týdnech prošetřovaná skupina-všichni mladí lidé- uváděli únavu s pořebou spát během dne, ve třetím týdnu byli postiženi zácpou a ztrátou chuti k jídlu, ve čtvrtém týdnu byli svárliví, nespokojeni a zcela malátní. Pokračováním experimentu došlo ke zhoršení s příznaky sníženého tlaku, zemdlenosti, se žaludečními potížemi a infekcí dýchacích cest. Ve čtvrtém týdnu byli vězni ve velmi špatném stavu a začali mít také pálení nohou.

Je třeba dodat, že nedostatek kyseliny pantotenové se projevuje bezprostředně a avízuje závažné symptomy po několika málo dnech nedostatečného přísunu vitamínu. Tento jev však nenastává u jiných vitamínů, jejichž nedostatek se projeví až po několika měsících.

 

Zastavme se ještě u dalšího příkladu, tentokrát uváděného A.Fidanzou, který pojednává o provedených pokusech na laboratorních krysách. "Nedostatek kyseliny pantotenové"-uvádí Fidanza- " způsobuje zešedivění srsti, její vypadávání, keratinizaci kožního epitelu, u mladých zvířat došlo dokonce k zastavení růstu. Vedle těchto úkazů se projevují četné další změny jako poruchy jater, degenerace míšních tkání, poruchy funkcí pohlavních žláz, nedostatečná syntéza steroidních hormonů v nadledvinkách, spojená s funkčními poruchami a jejich odumření.

 

Podle Dr.Fidanzy " při sníženém obsahu B5 v organismu bylo možno pozorovat převážně poruchy funkce sliznice, vaziva a pokožky. Vitamín B5 podporující regeneraci tkáně, napomáhá hojení jizev jakýchkoliv poranění a dále potíží: prasklá kůže , vředy, křečové žíly, spáleniny a operační řezné rány"

 

Jakékoliv dermatitidy mohou být úspěšně zahojeny nebo se jim dá předcházet použitím kyseliny pantotenové, smíchané se základní mastí. Je potvrzeno, že vitamín B5 má ochranné účinky proti ultrafialovým paprskům a spálení pokožky.

 

Kyselina pantotenová se svým silným účinkem na nadledvinkové žlázy pomáhá přirozené produkci hormonů, jako je kortizon, které slouží k omezení alergických průvodních znaků. Podle amerického dietologa Kurta Donsbacha " jestliže denní strava alergika je posílena správnou dávkou kyseliny pantotenové, jakákoliv forma zmizí."