Vitmaín D

RNDr. Petr Fořt, Zdraví a potravní doplňky, Ikar 2005, str. 153

 

Ochrana před vznikem roztroušené sklerózy, prevence vzniku diabetu, potlačení růstu rakovinnýchbuněk ve střevě, prsu a prostatě a navození režimu programované buněčné smrti rakovinných buněk.

 

Posiluje svaly a brání vzniku slabosti dolních končetin.

Nutný pro vývoj kostí a zubů. Prevence osteoporozy u starších žen a u osob, chronicky používajících antikonvulsiva.

Řešení psoriázy, lupus vulgaris, vitiliga, snižení zvýšeného krevního tlaku, deprese, poruchy imunitního systému, revmatiodní artritida.

Všechny uvedené indikace jsou podloženy vědeckými výzkumnými pracemi.

 

 

Dr.Michael Sharon, Komplexní výživa, Pragma 1994, str. 48

 

Lidé kteří bydlí ve městech a převážnou část dne tráví uvnitř budov, by rovněž měli dbát na dostatečný příjem vitamínu D. Je nutno podotknout, že jakmile se opálíme pokožka přestane vitamín D vyrábět.

Pomáhá při vstřebávání vápníku a fosforu, které jsou nezbytné pro zdravé a silné zuby a kosti, a u dětí zabraňuje vzniku křivice. Tato nemoc je již od středověku léčena olejem z tresčích jater, který je bohatý na vitamín D. Dále pomáhá zachovat zdravý nervový systém, normální pulz a úměrnou srážlivost krve.

 

 

 

 

Antonela Fantó, Vitamíny a prevence, Dona 1994, str. 80

 

Po dobu 7-8 měsíců v roce jsme "jedni z nejšťastnějších" v Evropě , zakukleni v kabátech aniž máme možnost zachytit na těle jediný sluneční paprsek. A tím více potřebujeme vitamín D k fixaci vápníku vstřebávaného z jídla, ukládat ho v těle tak, aby byl připraven k tvorbě nové kostní tkáně. Všeobecně se má za to, že kostra se vytváří během dospívání a po ukončení etapy růstu zůstává stejná až do smrti. Avšak není to tak zcela pravda. Stavba kostí se neustále obnovuje, využívaje stálý přísun minerálů přiváděných krví.