Vitamín A

 

Dr. Michael Sharon, Komplexní výživa, Pragma 2004, str. 37-38

 

Je to vitamín ve vodě rozpustný, který se v přírodě nachází ve dvou formách. Pravý vitamínA, nazývaný retinol se nachází v živočišných produktech, jako je rybí tuk a játra.

 ... 

Vitamín A se dále vyskytuje v zelenině ve formě karotenu, což je provitamín A, ze kterého je vitamín tvořen. Hojnost karotenu je v kořenové zelenině, hlavně karotce listové zelenině (špenát kapusta) a žlutém ovoci , hlavně žlutém melounu. Samotný karoten však nemůže být tělem zužitkován, není-li přeměněn v retinol za pomocí tuku a žluči. Proto je dobré, jíme.li zeleninový salát, trochu ho zalít olejem. Vařená karotka je lepším zdrojem vitamínu A než syrová, protože vaření pomáhá lepšímu zpracování karotenu játry.

...

Zdravý člověk využije jen asi 25% karotenu k výrobě vitaminu A, diabetici ještě méně. Je proto potřeba vitamín A doplňovat vitaminovými doplňky, zvláště u lidí jejichž stravovací režim není vyvážený.

... 

Blahodárné účinky:

 

Vitamín A pomáhá léčit rýmu a infekce, zvláště sliznic očí, nosu, krku, plic a močového měchýře. Jeho působením se zvyšuje odolnost těchto tkání proti infekcím.

Co se našeho zraku týče, je nezbytný k tvorbě pigmentu, citlivého na světlo, který obsahuje karoten, vitamín A a protein a je nezbytný pro zachování dobrého zraku.

Vitamín A je dále důležitý pro zachování zdravé pokožky, při prevenci akné, zánětu kůže a ledvinových kamenů.

Nedávné studie odhalily protirakovinné účinky vitamínu A, zvláště tím, že chrání měkké tkáně. Retinoly a karotenoidy se na pokusných zvířatech ukázaly jako nejslibnější složky při prevenci rakoviny kůže, plic, močového měchýře a prsu.

Studie, která se uskutečnila během 19 roků u 3000 mužů-kuřáků středního věku ukázala, že karoten může ochránit kuřáky před plicními nádory. To však neznamená, že kouření je bez rizika, bereme-li beta-karoten. Kouření má zhoubný vliv na kardiovaskulární systém a ten nezmenšíme užíváním betakarotenu.