Vitamíny

 

Vitamíny jsou látky, které jsou pro organismus potřebné v relativně velmi malých dávkách, avšech jejích význam je klíčový. Podílejí se na metabolismu všech buněk všech orgánů a všech tělesných systémů. Příroda nevložila tyto látky do potravin náhodou.
Proto mají vitamíny vliv na veškerou tělesnou biochemii a jejich správný obsah a množství v požívané potravě a schopnost těla je vstřebat je zásadní pro růst, vývoj, obranyschopnost organismu.

 

Správné a stabilní množství vitamínů ve stravě pomáhá tělu i psychice „být zdravé“! Větší dávky některých vitamínů dokonce pomáhají léčit některé nemoci a stavy. Kdysi se tento způsob nazýval ortomolekulární léčba .

 

Příklad z knihy Antonela Fanto: Vitamíny a prevence

Například člověk, který podstupuje chirurgický zákrok bude potřebovat před operací a hned bezprostředně po ní řadu vysokých dávek vitamínů, které mohou zkrátit dlouhodobý pobyt v nemocnici a zamezit výskytu komplikací všeho druho. Je známo, že zinek a vitamín C urychlují dobu hojení jizev, dále, že kyselina pantotenová zabraňuje dermatitidám a snížené funkčnosti střev po narkóze, že vitamín E chrání krev a zabraňuje kardiovaskulárním komplikacím a že draslík uvádí do rovnováhy vyměšování moči atd...“

 

 

Důležitou otázkou zůstává, zda-li naše strava obsahuje dostatečné množství těchto zasadních látek a zda-li je schopna pokrýt i případnou zvýšenou potřebu a to vzhledem k minimálně dvěma zásadním faktům:

 

Se zhoršujícím se životními podmínkami, chemizací potravy, stresem má organismus velmi pravděpodobně zvýšenou potřebu (nejen) vitamínů.

Z podobných důvodů v přírodě – tedy: ústup od přirozenějších forem výroby potravin, nadměrný vstup chemických látek do výroby a zpracování potravin velmi pravděpodobně a významně snižuje obsah (nejen) vitamínů vpotravinách.

 

Ztráty účinných látek v některých potravinách

 


 

Vitamin A, Beta caroten

B-complex

Vitamín B1 - Thiamin

Vitamín B2 Riboflavin

Vitamín B3 Niacin

Vitamín B5 - Kyselina Pantotenová

Vitamín B6 Pyridoxin

Vitamín B12 Kobalamin

Bioflavonoidy

Biotin

Vitamín C

Cholin

Vitamín D

Vitamín E

Kyselina listová

Inositol

PABA