Zinek

 

Dr. Michael Sharon, Komplexní výživa, Pragma, 1994 str. 62-63

 

Je po železe nejhojnější prvek v těle. Jeho množství je odhadováno na 1,8g má mnoho funkcí. Nachází se nejméně ve 25 enzymech a je důležitou složkou inzulínu.

 

Je nezbytný pro plodnost a prevenci vrozených poruch a proto je důležitý v těhotenství. V součinnosti s B6, A a B12 je nezbytný pro růst. Ničí jedovaté kadmium, které se např. nachází v jedovatém kouři, neutralizuje přebytečné množství mědí. Je odčerpáván alkoholem a pocením.

 

Sperma a prostata obsahují velké množství zinku. Různé studie potvrdily spojení mezi hladinou zinku a zdravou prostatou. Jedna studie, týkající se vlivu zinku na prostatu ukázala následující: při snížení hladiny zinku o 35% došlo ke zvětšení prostaty, což zablokovalo močovod a odtok moči, při snížení zinku o 48% došlo k zánětu prostaty, a při snížení zinku o 66% se objevila rakovina prostaty.

 

Zinek (spolu s vitamínem B6) snižuje hladinu histaminu a proto je velmi užitečná při boji s alergiemi.

 

Pomáhá rovněž a zklidnění nervového systému. A dokonce léčí některé druhy schizofrenie. Urychluje hojení ran a léčí vředy, které se objevují jako vedlejší účinky léčby kortisonem. Stimuluje růst a hraje důležitou roli v sexuálním dozrávání.

 

Diabetikům pomáhá při tvorbě inzulínu