Unkárie - česky Kočičí dráp , vilcacora

(Uncaria tomentosa nebo guianensis)

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005, str. 310

 

Imunomodulans. V některých zemích je považována a prodávána jako léčivo! Bylina vykazuje antibakteriální, antimutagenní (protinádorový), protizánětlivý, antivirový, imunostimulační a antiparazitární efekt. Jiné názvy této doslova zázračné jihoamerické byliny jsou Cat’s Claw, Uňa de Gato, Garabato a používá se i několik dalších.

List, kůra i kořeny obsahují neuvěřitelnou paletu účinných látek včetně katechinů, sterolů, alkaloidů a mnoha, mnoha dalších. Její použití se v posledních letech doslova masově šíří, u nás je již také k dispozici. Je to jedna z mimořádně perspektivních bylin, pokud ne přímo ta nejdůležitější.

Dávkování není stanoveno, doporučuje se používat delší dobu buď 1g sušené byliny nebo 3g odvaru. Je vhodné kombinovat ji například s Pau d’Arco.

Nevhodná pro těhotné a kojící ženy.  

 Všehoj pravý (Panax ginseng) - žen-šen

(korejský, americký, japonský) - renshen (renšen)

 

 

RNDr Petr Fořt, Zdraví a potravní doplňky, Ikar 2005

 

Adaptogenní rostlina vyniká obsahem glykosidů (seskviterpeny), které se jmenují ginsenoidy. Kormě toho jsou přítomny olipeptidy a oleiny. Zpomaluje stárnutí, tonizuje, zvyšuje přirozenou odolnost proti infekcím stejně jako fyzickou výkonnost a zabraňuje přetížení srdce. Ovlivňuje produkci hormonů. Prokazatelně zlepšuje kvalitu sexu. Nelze vyloučit, že podporuje produkce testosteronu, protože působí především na muže. Většina autorů uvádí, že účinkuje až v situacích, kdy se snižuje přirozená produkce pohlavních hormonů. V tomto ohledu doporučuji jeho kombinaci s včelí mateří kašičkou, tribulusem (kotvičník) a extraktem z jeleního paroží. Budete napřekonatelní nadsamci i v pozdním věku. Dále je popsán efekt na stabilizaci (snížení) hladiny krevního cukru. Tiší bolest, normalizuje krevní tlak, zvyšuje chuť k jídlu.

Není vhodné používat ho nepřetržitě po velmi dlouhou dobu.  

 Noni (Morinda citrifolia)

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005, str. 3016

 

Tonikum, stimulant metabolismu, mozkový nutrient, adaptogen, antioxidant, antidepresivum, analgetikum. Rostlina je příbuzná s chininovníkem a kávovníkem, což jsou rostliny, také obsahující účinné alkaloidy a celý svět má tisíciletou zkušenost s použitím v místě jeho výskytu, tedy v rovníkovém pásmu. Všestranná ostrovní rostlina má vysoký “energetický potenciál”, díky značnému množství slunečního zářen - je to podobné jako v případě vína z hroznů. Kromě plodů a extraktu z plodů se používají také semena, ovšem jako projímadlo, listy jako analgetikum a antiflogistikum, kořeny jako čaj ke snížení krevního tlaku. Je dostupný také ve formě džusu.

 

 

 

Seznam možných indikací

 

Na nemoci kůže (včetně spálenin), chronický únavový syndrom, při snížené imunitě, na záněty všeho druhu, vysoký krevní tlak, onkologická onemocnění (prevence i pooperační regenerace), poruchy trávení včetně zácpy, diabetes I. i II. typu, žaludeční vředy, menstruační obtíže, celková vyčerpanost, sportovní výkony. Noni obsahuje řadu účinných látek, jejichž podrobnější popis se na tomto místě vyplatí.

 

P r o x e r o n i n a z něj vznikající xeronin, z něhož nakonec vzniká mimořádně významný serotonin, který je neurotransmiterem a stimulantem a podporuje například kvalitu spánku a působí jako antidepresivum. Serotonin má souvislost s melatoninem.

 

S k o p o l e t i n podporuje činnost epifýzy (produkce melatoninu), snižuje riziko přetížení srdce, působí příznivě při astmatu, léčí záněty a revmatismus.

 

F y t o s t e r o l y (stigmasterol) posilují imunitu a podílejí se na protirakovinovém efektu.

 

 

K y s e l i n a k a p r o v á a k a p r y l o v á patří mezi mastné kyseliny s krátkým řetězcem a slouží jako zdroj energie, především pro příznivě působící bakterie v tlustém střevě.

 

A l k a l o i d y jsou asperulosid a damnakantal, druhý z nich vykazuje protivirový a protirakovinový efekt.

 

Dalšími látkami jsou bioflavony, polyfenoly, xantiny, enzymy a vláknina.

 

Doporučené použití je minimálně (!) 3 měsíce nepřetržitě, raději i déle.

 

Nemá žádné kontraindikace, nejsou žádné problémy s kombinacemi s jinými produkty či léčivy.

 

 

 

 

 Palma serenoa (Serenoa repens), též Saw Palmetto

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr Petr Fořt Csc, Ikar 2005

 

Stimulant. Tato bylina je považována za stimulující, protože má například dosud neověřený příznivý efekt na růst poprsí a na sexuální funkce mužů i žen. Přitom nemá anabolizující efekt. Ve skutečnosti se tato palmička, resp. její plody, používá k podpůrné léčbě zbytnění prostaty, někteří autoři dokonce zmiňují příznivý vliv na hirsutismus žen (nadměrné ochlupení). Obsahuje steroly a některé mastné kyseliny.  

 Pau d’Arco (Tabebuia impetiginosa), též Lapacho, Ipe Roxo, Taheebo

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005, str. 318

 

Imunomodulans. Jeden ze zázraků přírodní medicíny. Kůra stromu rodu Tabebuia z jihoamerických deštných lesů je přírodní medicínou domorodců. Obsahuje nafto a antrachinony, betasitosterol, lapachol a jeho deriváty, chrysofanovou kyselinu, dehydrotectol, naftochinony (podobně jako kava-kava). Účinky se standardizují na obsah lapacholu. Správný extrakt by měl obsahovat přibližně 3% této látky.

 

Ničí některé viry a bakterie, plísně a některé parazity, působí protizánětlivě. Omezuje výskyt alergií. Používá se také proti nadýmání, ale daleko nejdůležitější je působení na lupus erytematodes, což je autoimunní choroba. Podobně je efektivní na kožní tuberkulózu, vředy zažívacího traktu, pomůže významně při rakovině, konkrétně při leukemii a Hodgkinově chorobě, je vhodná pro parkinsoniky, na lupénku,kvasinkové infekce střevního a pohlavního ústrojí. Mírné projímadlo.

 

Aktivní složky této byliny jsou dobře zdokumentovány a již okolo roku 1960 byly poprvé použity jako adjuvantní léčba některých typů rakoviny, v té době samozřejmě pouze na myších. Účinnou látkou byl především lapachol. V roce 1974 a později se totéž podařilo prokázat u lidí. U myší se podařilo velmi úspěšně léčit leukemii. Lapachol působí proti abscesům, rakovině, otokům, zánětům, malárii, podporuje dýchání.

 

Pau d’Arco však obsahuje přinejmenším 20 dalších aktivních složek. Klinickými studiemi se potvrdil efekt proti gram-pozitivním bakteriím a plísním včetně Candidy, Staphylococcu, Trichophytonu, Brucelly, působnost proti TBC, zánětu plic a úplavici, proti virům Herpes I and II, chřipky, obrny a proti viru stomatitidy, proti parazitům včetně malárie, Schistosomy a Trypanosomy.

Pozor při užívání léků, snižujících srážlivost krve.