Včelí mateří kašička

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005

 

Stimulant, afrodiziakum, tonikum, roborans. Zázrak přírody. To všechno proto, že je to super strava obsahující vitaminy a z nich nejvíce kyseliny pantotenové, enzymy, hormony, aminokyseliny.

 

Vyznačuje se výraznou antibiotickou schopností především proti stafylokokům a streptokokům, v ní obsažená kyselina hydroxydecenová brzdí leukemii, zlepšuje se stav revmatické artritidy a brání vývoji sarkomu (rakovina svalové tkáně). Kromě toho přítomné hormony působí i na člověka, takže u žen se včelí kašička uplatňuje velmi výrazně jako prostředek proti PMS a nebo jako náhrada HST (hormonální substituční terapie). Mimořádně důležitými oblastmi použití včelí kašičky jsou alergie a astma (přestože se současně varuje před jejím použitím u lidí, trpících těmito vážnými obtížemi!), jaterní onemocnění stejně jako zánět slinivky, zlomeniny kostí a vysoká hladina tukových látek v krvi (hyperlipidemie). Také se udává, že podporuje růst vlasů. Bývá součástí prostředků pro ženy v přechodu.

 

Pravděpodobně je namístě diskutovat o efektivitě použití různých forem včelí kašičky. Jsou stoupenci používající vymražovanou, odborně lyofylizovanou, to znamená ve svém důsledku práškovou formu a stoupenci použití nativní (čerstvé) kašičky. Obávám se, že „vedou“ stoupenci nativní kašičky, přestože není pravda, že by vymražováním tato látka ztrácela většinu svých schopností. Problém je v tom, že do sporu se míchají výrobci doplňků stejně jako výrobci medu, v němž je „zakonzervována“ mateří kašička. Na druhé straně, med není až tak ideální potravinou a může být příčinou alergie - ten spíše, než mateří kašička.