MSM Metylsulfonylmetan

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005, str 269

 

Vyskytuje se v přirozené formě v potravinách, je tedy takzvaně “fyziologický”. Nejvíce je ho přítomno v křížaté zelenině a kravském mléce. Jakmile se však oba tyto zdroje povaří, je po MSM. Nespoléhejte na přírodní zdroje MSM, především máte-li vážné zdravotní problémy. K dispozici je MSM ve formě doplňku stravy.

 

 

Vlastnosti a možnosti použití

 

Zvyšuje prokrvení, protože rozšiřuje cévy. Zlepšuje přenos všech látek, použitých spolu s ním, do krevního oběhu. Z tohoto důvodu se také často používá jako “nosič” biologicky účinných látek. Podporuje tvorbu kolagenu, a proto je mimořádně důležitý pro obnovu kůže, vlasů, nehtů a všech pojivových tkání. Podporuje tvorbu kreatinu (energie pro svaly) a cholinu v játrech. Působí proti zánětům a otokům, především kloubním, a tak je neocenitelný při prevenci kloubního poškození stejně jako při léčbě.

 

MSM působí také proti svalovému přetížení a svalovým křečím stejně jako křečím v gastrointestinální (břišní) oblasti. Obecně je možné použít ho proti bolestem, včetně migrén! Zjistilo se, že látka MSM účinně podporuje imunitu, omezuje projevy alergie a je v tomto ohledu všestranně lepší než antihistaminika.

Podporuje pročištění organismu, a dokonce zlepšuje metabolismus. Velmi dobře působí proti stresu. Je vhodný pro osoby s poškozenou míchou!

 

Působí proti rakovině, podporuje trávení, zvyšuje schopnost produkce inzulinu...

 

Možné problémy:

Nepodávat společně se sulfonamidy. Nepodávat dětem do 15 let.