Melatonin

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005 str. 275

 

 

Melatonin je hormon vznikající v šišince mozkové. To je miniaturní žláza umístěná hluboko v mozku. Bývá také nazývána “třetím okem”, jímž snad kdysi skutečně byla.

Produkce melatoninu je nejvyšší u kojenců (proto také hodně spí) a tak tento hormon ve spolupráci s vysokou produkcí růstového hormonu zajišťuje rychlý tělesný vývoj. Melatonin je především regulátorem tzv. vnitřních biologických hodin. Jedná se o pravidelný rytmus činnosti všech orgánů hlavně v závislosti na denním světle.

Melatonin je často označován jako “hormon proti stárnutí”, protože jeho produkce je u starých lidí minimalizována. A nejenom to, je to jeden z nejúčinnějších antioxidantů. Omezuje riziko vzniku artritidy, zpomaluje přirozený proces stárnutí, odstraňuje poruchy vznikající v důsledku práce na směny, podporuje imunitu, omezuje negativní projevy prodloužené adaptace při cestování přes několik časových pásem (tzv. jet leg syndrom), odstraňuje většinu případů nespavosti, omezuje negativní účinky radiace (například při ozařování v průběhu léčby rakoviny), omezuje vznik šedého zákalu, působí jako preventivní látka v případě prokázaného rizika rakoviny prsu, omezuje negativní projevy chemoterapie při léčbě rakoviny. Zlepšuje kvalitu spánku už i proto, že se nejedná o spánek chemický jako v případě použití hypnotik, odstraňuje problémy při premenstruačním syndromu.

 

Přirozené stimulanty tvorby melatoninu

Těmi jsou především niacin, resp. niacinamid (vitamin skupiny B). Používá se před spaním. Pyridoxin (vitamin B6) se používá ráno v dávce okolo 20-50 mg. Z minerálních látek je důležitý vápník spolu s hořčíkem (použijte na noc 1000 mg vápníků a 500 mg hořčíku).

 

Použití nelékové formy hormonu

Je to jediné optimální řešení. Podává se vždy asi 60 minut před spaním v dávce od 1 do 3 mg podle situace a v závislosti na subjektivní reaktibilitě. Lze ho podávat vždy několik dní po sobě, nebo dokonce i dlouhodobě několik týdnů. V případě, že ráno jste stále ještě spaví, dávku snižte na polovinu.