Noni (Morinda citrifolia)

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005, str. 3016

 

Tonikum, stimulant metabolismu, mozkový nutrient, adaptogen, antioxidant, antidepresivum, analgetikum. Rostlina je příbuzná s chininovníkem a kávovníkem, což jsou rostliny, také obsahující účinné alkaloidy a celý svět má tisíciletou zkušenost s použitím v místě jeho výskytu, tedy v rovníkovém pásmu. Všestranná ostrovní rostlina má vysoký “energetický potenciál”, díky značnému množství slunečního zářen - je to podobné jako v případě vína z hroznů. Kromě plodů a extraktu z plodů se používají také semena, ovšem jako projímadlo, listy jako analgetikum a antiflogistikum, kořeny jako čaj ke snížení krevního tlaku. Je dostupný také ve formě džusu.

 

 

 

Seznam možných indikací

 

Na nemoci kůže (včetně spálenin), chronický únavový syndrom, při snížené imunitě, na záněty všeho druhu, vysoký krevní tlak, onkologická onemocnění (prevence i pooperační regenerace), poruchy trávení včetně zácpy, diabetes I. i II. typu, žaludeční vředy, menstruační obtíže, celková vyčerpanost, sportovní výkony. Noni obsahuje řadu účinných látek, jejichž podrobnější popis se na tomto místě vyplatí.

 

P r o x e r o n i n a z něj vznikající xeronin, z něhož nakonec vzniká mimořádně významný serotonin, který je neurotransmiterem a stimulantem a podporuje například kvalitu spánku a působí jako antidepresivum. Serotonin má souvislost s melatoninem.

 

S k o p o l e t i n podporuje činnost epifýzy (produkce melatoninu), snižuje riziko přetížení srdce, působí příznivě při astmatu, léčí záněty a revmatismus.

 

F y t o s t e r o l y (stigmasterol) posilují imunitu a podílejí se na protirakovinovém efektu.

 

 

K y s e l i n a k a p r o v á a k a p r y l o v á patří mezi mastné kyseliny s krátkým řetězcem a slouží jako zdroj energie, především pro příznivě působící bakterie v tlustém střevě.

 

A l k a l o i d y jsou asperulosid a damnakantal, druhý z nich vykazuje protivirový a protirakovinový efekt.

 

Dalšími látkami jsou bioflavony, polyfenoly, xantiny, enzymy a vláknina.

 

Doporučené použití je minimálně (!) 3 měsíce nepřetržitě, raději i déle.

 

Nemá žádné kontraindikace, nejsou žádné problémy s kombinacemi s jinými produkty či léčivy.