Pau d’Arco (Tabebuia impetiginosa), též Lapacho, Ipe Roxo, Taheebo

 

Zdraví a potravní doplňky, RNDr. Petr Fořt, Ikar 2005, str. 318

 

Imunomodulans. Jeden ze zázraků přírodní medicíny. Kůra stromu rodu Tabebuia z jihoamerických deštných lesů je přírodní medicínou domorodců. Obsahuje nafto a antrachinony, betasitosterol, lapachol a jeho deriváty, chrysofanovou kyselinu, dehydrotectol, naftochinony (podobně jako kava-kava). Účinky se standardizují na obsah lapacholu. Správný extrakt by měl obsahovat přibližně 3% této látky.

 

Ničí některé viry a bakterie, plísně a některé parazity, působí protizánětlivě. Omezuje výskyt alergií. Používá se také proti nadýmání, ale daleko nejdůležitější je působení na lupus erytematodes, což je autoimunní choroba. Podobně je efektivní na kožní tuberkulózu, vředy zažívacího traktu, pomůže významně při rakovině, konkrétně při leukemii a Hodgkinově chorobě, je vhodná pro parkinsoniky, na lupénku,kvasinkové infekce střevního a pohlavního ústrojí. Mírné projímadlo.

 

Aktivní složky této byliny jsou dobře zdokumentovány a již okolo roku 1960 byly poprvé použity jako adjuvantní léčba některých typů rakoviny, v té době samozřejmě pouze na myších. Účinnou látkou byl především lapachol. V roce 1974 a později se totéž podařilo prokázat u lidí. U myší se podařilo velmi úspěšně léčit leukemii. Lapachol působí proti abscesům, rakovině, otokům, zánětům, malárii, podporuje dýchání.

 

Pau d’Arco však obsahuje přinejmenším 20 dalších aktivních složek. Klinickými studiemi se potvrdil efekt proti gram-pozitivním bakteriím a plísním včetně Candidy, Staphylococcu, Trichophytonu, Brucelly, působnost proti TBC, zánětu plic a úplavici, proti virům Herpes I and II, chřipky, obrny a proti viru stomatitidy, proti parazitům včetně malárie, Schistosomy a Trypanosomy.

Pozor při užívání léků, snižujících srážlivost krve.