Krev a lymfaZvláště u žen a dětí se nám stále více stává, že trpí nedostatkem krevního barviva, většinou z nedostatku železa a překyselení, že je jejich imunitní systém oslaben. Tento nedostatek můžeme diagnostikovat na hraně dolního víčka, které se vyznačuje místo růžové barvou bílou .

 


 

 

U žen je snad zákonem, že si tuto hranu víčka, v případě mají-li tento problém, rády obtáhnou černou linkou, jakoby křičely do světa: „Už dost, už dále nemůžeme. Zátěž, jenž na nás život klade, nejsme schopny přijímat“.

U dětí je další už dosti závažnou známkou nespokojenosti černý, tmavohnědý stín, který nám vychází od kořene nosu a dělá jakoby neúplné kruhy pod očima. Jsou to děti, jež vyrůstají v chladu a dusnu rodinných vztahů a místo dětských radostí se vnitřně trápí. Je to velice častý jev. Rodiče, máte-li doma takové dítě, zamyslete se nad svým chováním, neboť dítě cítí dusno ve vašich vztazích, přestože se před ním zrovna nehádáte. Jemu to není jasné. Má rádo tátu i mámu a vaše „žabomyší“ války jsou mu zcela cizí. Zkuste jej i sebe více hladit, zkuste si najít chvíli, když vás potřebuje a vraťte se s ním do dětských her. Žádnou drahou hračkou tohle nevyrovnáte. Je až podivné, jak málo si dokážeme vážit zdraví, partnerů, svých dětí, svých malých pokladů do doby, než je ztratíme (tzv. „udušené děti“)Je zde vyfoceno již větší dítě...

 


 

 

Příčinou může být i opačná reakce na naše přehnané nároky vůči nim anebo reakce na naši fixaci na ně, což je stejně škodlivé, jako kdybychom si je nevšímali. Zde by bylo dobré si říci, že nemoci dětí se přičítají jejich prožitkům až po šestém roku života. Do této doby je dítě spjato energetickým lanem se svou matkou a tudíž nemoci do šestého roku života jsou nemoci prožitků matky, nikoli dítěte. Samozřejmě, že i otec jako podpora nebo nepodpora matky svým chováním a jednáním nepřímo ovlivňuje stav svých potomků.

Další rysy poruch v tomto orgánu můžeme hledat v zabar­vení rtů. Bílé skvrny na rtech nám ukazují na dočasnou disharmonii lymfatických funkcí, temně růžové rty zase na nevy­vá­ženost mezi funkcí žlučníku a sli­nivky, sleziny. Pozorně si můžeme prohlédnout i okraje uší, jejich vnější hranu, a obje­víme-li tam začervenání či vyrážky až mokvající, to vše nám ukazuje na přetíženost slinivky.

Chceme-li diagnostikovat a potvrdit známky nedostatku železa, případně známky nedostatečného krevního oběhu, udělejme si malý test. Důležité při tomto testu je, aby kontrolovaný jednotlivec neměl nalakované nehty. V těchto případech totiž nelze nic určit, neboť sledovanými předměty budou lůžka našich nehtů. Dejme si tedy ruce před sebe hranou dlaně k obličeji, pak prudce natáhněme prsty, jak to jen nejvíc jde. Jestliže dojde ke změně barvy lůžek nehtů (zbělení), potvrzuje nám to výše uvedená zjištění. Samozřejmě, že každý prst patří k určitému orgánu, ale o tom budeme hovořit až později.

Potíže se slinivkou a slezinou mohou být projeveny i bílými obláčky na nehtech, které signalizují vylučování cukru a ne­­dostatek minerálních látek, např. selen, zinek, chrom atd .