Articles

Ženšen

 

Vitamíny a prevence, Antonella Fanto, Dona, 1992

 

Po tisíciletí byl tajemstvím mandarínů, kteří přežívali zhoubné epidemie díky dennímu užívání ženšenu. Vypráví se, že když nemocný umíral, aniž zanechal poslední vůli, byla mu podána silná dávka ženšenu, aby prodloužila jeho život do doby, postačující ke shromáždění příbuzenstva a učinil poslední vůli.

 

Podívejme se, co v podstatě ženšen obsahuje. Především jsou to vitamíny B1,B2,B3, kyselina pantotenová. A dále má v sobě sacharozu, škroby, pryskyřici, rostlinný sliz. Americký dietolog Kurt Donsbach píše "Moderní chemické metody výzkumu v Americe potvrdily, že vlastnosti ženšenu jsou způsobeny sloučeninami, nazývanými saponiny nebo také ženšenoidy. K čemu slouží? Můžeme říci, že posilují imunitní systém, zvyšují fyzickou odolnost a potlačují příznaky stresu.

 

V bývalém Sovětském svazu, byly prováděny pokusy na zvířatech - jak uvádí Donsbach: Myši staré devět měsíců byly rozděleny do dvou skupin. První skupině dávali dávky ženešenu ve vodě na pití po dobu 320 dní. Druhá skupina dostávala na pití obyčejnou vodu. Výsledek: první skupina myší pošla po 800 dnech, druhá za 680 dnů. Rozdíl v prodloužení života mezi oběma skupinami je 10%. Kdyby totéž platilo i pro člověka, znamenalo by to prodloužení života průměrně o 7 roků.