Articles

Vápník (Ca)

 

Dr. Michael Sharon, Komlexní výživa, Pragma 1994

 

 

-je potřebný pro zdravé kosti a zuby

-usnadňuje přenos nervových impulzů

-udržuje v dobrém stavu nervový systém

-zklidňuje nervozitu

-odstraňuje nespavost, jestliže je dodán před spaním

-usnadňuje překonání emocionálních krizí během menopauzy

-napomáhá srážlivosti krve

-udržuje vzhled

-redukuje jedovaté účinky olova a kadmia

-může zamezit škodlivým účinkům radioaktivního spadu

 

Je nejhojněji zastoupený minerál v našem těle. 99% vápníku se nachází v kostech a zubech. Zbývající jedno procento je však velmi důležité pro chemickou rovnováhu v našem těle, protože normalizuje nervové a svalové funkce, reguluje srdeční rytmus, je nezbytný pro správnou srážlivost krve, kontroluje rovnováhu kyselin, vyvolává spánek a přispívá ke zdraví naší kůže. Pro správnou absorpci vápníku a jeho aktivitu potřebujeme žaludeční kyselinu, vitamín D, fosfor, magnézium, bílkoviny (ke tvorbě chelátu) a vitamíny A a C.

...

Vstřebávání vápníku je velmi neefektivní. Dostatek žaludeční kyseliny musí být k dispozici k tomu, aby se vápník rozpustil a dostatek magnézia (hořčíku), aby zůstal rozpuštěný.

...

Pravidelné cvičení a pohyb posilují kosti tím, že podporují kalcifikaci kostí a usazování vápníku v nich. Není proto divu, že tolik starých lidí trpí nedostatkem vápníku.

...

Ženy jsou více ohroženy než muži, protože v průměru konzumují méně vápníku

...

Vápník rovněž neutralizuje přebytky kyseliny mléčné, která se tvoří v těle po fyzickém vypětí nebo mentálním stresu. Je proto prospěšný jak pro sportovce, tak pro lidi trpící depresí aúzkostí. Dr.Lendon Smith, profesor pediatrie oregonské university shledal vápník užitečný při sklidňování hyperaktivních dětí.

...

Kyselina fytová, která se nachází v syrovém obilí a luštěninách může zpomalit absorpci vápníku, stejně tak jako kyselina šťavelová, se vyskytuje ve špenátu, čokoládě a rebarboře. Kyselna šťavelová se spojuje s vápníkem a vytváří nerozpustnou látku, která vytváří ledvinové kameny typu kyseliny šťavelové.

...

Stroncium 90, které se do těla dostává z radioaktivního spadu se slučuje s vápníkem a může jej vytěsnit z kostí a dát tak podnět ke vzniku rakoviny kostí a krve. Proti stronciu 90 nás mohou ochránit doplňkové dávky vápníku, které se s ním váží a jsou z těla vylučovány stolicí. Tím nás vápník chrání před radioaktivním zářením.

... 

Antonela Fanto, Vitamíny a prvence, Dona 1992


 

Procentuelní rozložení vápníku na každých 100g hmotnosti:

mozek 4-5mg
plíce 19mg
srdce 7-8mg
játra 7mg
svaly 7-8mg
slezina 9-10mg