Articles

Vitamín P, Bioflavonoidy

 

Antonela Fanto, Vitamíny a prevence, Dona 1992, str. 77, 78

 

K čemu slouží:

Rozpustný ve vodě:

- působí společně s vitamínem C a zvyšuje jeho účinek

- udržuje propustnost kapilárních cév

- může být užitečný v některých případech křečových žíl

- může být používán proti riziku potratů

- pomáhá proti hemeroidům

- léčí krvácející dásně

- zvyšuje odolnost proti infekcím

- spolu s vitamínem c zmírňuje potíže v klimakteriu

 

Bioflavonoidy- spojenci vitamínu C v přírodním stavu (laboratorní syntézy kyseliny askorbové je neobsahují), jsou velmi potřebné pro osoby, které mají obecně nazývanou "křehkost kapilár" Jestliže jsou kapiláry vysloveně křehké, pak dochází k jejich trhání nebo se stávají příliš propustnými do té míry, že snadno vznikají podlitiny nebo modřiny s místními podkožními otoky, Často slýcháme: "Mám velmi citlivou pokožku, stačí malý otlak a naskočí mi podlitina" Nuže, pokožka za to nemůže. Jsou to kapiláry, konečná, ale velmi důležitá část našeho kardiovaskulárního systému (pomysleme na to, jaké poruchy mohou vyvolat, když dojde k jejich narušení v blízkosti důležitých orgánů) Jedná se o tenké cévy, které musí dodávat kyslík tkáním a buňkám. Kapilárami jsou dodávány hormony, výživné látky a protilátky. Tato neuvěřitelně hustá síť musí být směrem k vnějšku nepropustná. A jsou to právě bioflavonoidy, které kapilárám tuto vlastnost dodávají.

... 

Jak jsme již řekli, aplikace bioflavonoidů je využitelná pro léčení křehkosti kapilárních cév. Co to konkrétně znamená? Znamená to, že vitamín P může účinně pomoci v případech malých krvácení, v případech podezření, že by mohlo dojít k potratu, nebo v případech dlouhodobě probíhající a bolestivé menstruace, v případech výskytu hemeroidů nebo křečových žíl v průběhu těhotenství. Pro každou z těchto aplikací existují vědecké důkazy.

... 

Byly provedeny četné pokusy, ověřující možnost prevence nebo přímo léčení trombózy. Podle některých vědců, substance obsažené v bioflavonoidech, jako nobiletin mají značnou účinnost zabrańovat náhlým koagulacím v krvi. Podle některých vědců mají stejný účinek jako heparin

...

Pokrmy s obsahem bioflavonoidů:

Kůra pomerančů a citrusových plodů a bílá část pod kůrou. Celé mandarinky včetně sťávy, meruňky, třešně, hrozny, zelený pepř, rajčata, papája a růžičková kapusta.