Česnek

 

Je to klasická kombinace potraviny a lidové medicíny. Stejně jako výhonky i česnek je používán jako léčebný prostředek po staletí. Činský císař Hsaj poučuje číňany o použití česneku již v roce 2000 př.n.l. V babyloně byl užíván ještě o 1000 let dříve. Zápisy na velké pyramidě v Gíze podávají svědectví o tom, že česnek byl používán jako potravina stavitelů pyramid.

 

Za aktivní složku byl dlouho považován allicin. Byl zkoumán od roku 1944, kdy byly objeveny jeho antibakteriální účinky. Ukázalo se , že je zvláště účinný proti bakteriím, které způsobují záněty v krku, tyfus a úplavici.

 

Novější studie ukázaly, že další látkou, která je ještě účinnější než allicin je ajoen, který byl izolován Dr. Erikem Blockem v New Yorku. Tato látka má vynikající antifungicidní a antitrombotické účinky.

 

Od počátku studií byly výtažky z česneku s úspěchem používány k posílení imunity, zpomalení růstu zhoubných nádorů a k léčbě mnoha dalších rozšířených nemocí, jako je vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka, kvasinkové infekce, stres, alergie.

Při studii byl zdravým lidem podáván česnek spolu s velkým množstvím másla. Nejen, že se jim snížila hladina cholesterolu, ale zpomalilo se rovněž i srážení krve. (nyní už víme , že rychlé srážení krve je známkou vysoké přilnavosti krevních destiček, čili tzv. lepkavostí, což je faktor spojovaný s vysokým krevním tlakem, ukládaním cholesterolu a trombozou věnčitých cév. Prodloužení času srážlivosti krve tedy pomáhá při prevenci těchto vážnách poruch krevního oběhu.

 

Nedávné studie ukázaly, že vyčištěné výtažky z česneku mohou zpomalit tvorbu krevních sraženin a ochránit proti ateroskleroze, tím že sníží hladinu cholesterolu a triglyceridu o 50 procent.

V Japonsku a Číně je česnek používán k léčbě vysokého tlaku po staletí a japonské ministerstvo léků a výživy jej oficiálně uznává jako prostředek ke snižování krevního tlaku.

 

Další studie ukázaly, že lidé, kteří mají dispozice ke kardiovaskulárním onemocněním ve vztahu k diabetu, hypertenzi či dědičný předpoklad k srdečním nemocem a mrtvicím mohou mít užitek z dlouhodobého užívání česneku.

 

V česneku se hojně vyskytuje selen a germánium, což jsou dva prvky s antioxidačními účinky, které pomáhají v boji proti degenerativním nemocem, jako je rakovina a infarkt.

 

Při jednom experimentu na Howardově škole humánní ekologie ve Washingtonu s rakovinou jater podáván česnekový výtažek . Růst nádoru se zpomalil o 50 % . To je vysvětlováno tím, že česnek zabraňuje formaci látky cGMP, což je látka, kterou potřebují rakovinné buňky k růstu a množení.

 

Česnek není všelék, ale stará moudrost, že několik stroužků česneku (nebo česnekových kapslí) denně působí blahodárně na zdraví a zvyšuje odolnost proti uvedeným nemocem, má pevný vědecký základ.

 

Při soušasné konzumaci česneku a petržele se tlumí čpavý zápach česneku.

Česnekové olejové kapsle jsou nejjednodušší způsob použití česneku, jestliže nemáte rádi jeho chuť či vůni a nebo máte obavu ze společenského dopadu. Kapsle mají želatinové pouzdro, které se rozpustí až v zažívacím ústrojí a tím dojde k potlačení česnekového pachu.